Fields marked with an * are required
iaid.ir » ساختار انجمن

ساختار انجمن


سبزواری ها ریشه در همیشه تاریخ دارند

سبزوار پس از مشهد مقدس دومین شهربزرگ استان خراسان رضوی است که در غرب خراسان و شمال شرق ایران قرار دارد. چهره منطقه شرقی و شمالی این شهرستان کوهستانی و دارای اقلیم معتدل و در قسمت‌های جلگه‌ای با هوای گرم همراه است و برای رسیدن از منطقه ای کوهستانی به دل کویر تنها ساعتی فرصت کافی است ، وجود زیستگاه های فعال با تنوع حیوانی از قبیل جبیر ، گورخر و … سبزوار را به یک جاذبه ی اکوتوریسمی تبدیل نموده است . جمعیت شهر سبزوار در سال ۱۳۹۰ برابر با ۲۳۱۵۵۷ نفر بوده‌است .

شهر سبزوار با بسیاری از داستان های پهلوانی ایران باستان ارتباطی نزدیک دارد. چنانکه مدتها، میدان مرکزی شهر به میدان دیو سفید معروف بود. در دوره های اسلامی، ولایت‌ بیهق دارای دو شهر سبزوار و خسروگرد بود. شهر سبزوار در حمله مغول به کلی ویران شد؛ لیکن به تدریج دوباره آباد گردید. حوادث تاریخی بی شماری در این شهر اتفاق افتاده است؛ از جمله در سال ۷۳۷ ه. ق. این شهر پناهگاه و پایتخت سلسله سربداران شد. شهر سبزوار به “دارالمؤمنین” نیز معروف بوده است. هنوز زخم ناشی از حمله مغولان به مردم این شهر التیام نیافته بود که در زمان شاه عباس، بار دیگر، سبزوار زیر سم ستوران ازبک ‌ها ویران گشت و مردم آن قتل عام شدند. پس از این واقعه؛ این شهر کم کم رو به آبادانی گذاشت. دوره صفویان برای این شهر، شروع مرمت و بازسازی تاریخ گذشته بود. این شهر طی دهه های اخیر رونقی دوباره یافته و همچنان در حال توسعه و نوسازی است. 

مردم سبزوار معتقدند جنگ ایرانیان و تورانیان در حوالی سبزوار اتفاق افتاده است. همینطور معتقدند قبر سهراب در این شهر و در محل فعلی شهرداری سبزوار قرار داشته است. کلاه خود و زرهی به تازگی در این شهر کشف شده که به موزه آستان قدس رضوی تحویل گردیده و شهرداری سبزوار در حال حاضر بنای یاد بودی بر آن نهاده است. هر چند بسیاری داستان رستم و سهراب را اثری اساطیری می دانند. در تاریخ مسعودی مطالبی در این خصوص آمده و در شرح مسافرت شاه طهماسب صفوی به خراسان و گذارش از شهر سبزوار؛ از آشنایی مردم آن دیار با شاهنامه سخن گفته شده است.

تاریخ سبزوار با بیهق پیوند خورده‌است. پس از حمله مغول به سلطنت خوارزمشاه به دلیل دلاوری مدافعان فدایی موسوم به سربداران، برای مدتی به نام سربداران نیز شناخته می‌شد. بعد از حکومت شیعی آل بویه حکومت شیعی بعدی در ایران به دست سربداران ایجاد گردید که مدتها بر قسمتهایی از کشور حکومت نمودند و پایتخت این حکومت سبزوار بود.سبزوار سی و پنجمین شهر بزرگ ایران و یکی از سی و پنج پایتخت ایران از گذشته تا حال محسوب میگردد .

سبزوار شهر فرهنگ و ادب و دانش :

سبزوار از مهم‌ترین مراکز جمعیتی، دانشگاهی، فرهنگی، اسلامی و تاریخی شمال شرق ایران به شمار می‌آید و به عنوان یکی از نمادهایی تاریخ و علم ایران مطرح شده‌است. مراکز علمی و دانشگاهی و همچنین حوزه‌های علمیه این شهر که خود نشان دهنده علم و فرهنگ دوستی مردمان این شهر است از قدمتی دیرینه برخوردارند. این شهر خاستگاه اندیشمندان بزرگی در دوران‌های مختلف تاریخی بوده است. کلاس‌های درس حاج ملا هادی سبزواری فیلسوف بزرگ جهان اسلام همواره در یاد و خاطره تاریخ ماندگار است. شاعران بزرگی از این شهر نیز به دنیای علم و ادب معرفی شده‌اند که ابن یمین فریومدی و حمید سبزواری از جمله آنها هستند. تاریخ نگار بزرگ ایران ابوالفضل بیهقی در این شهر متولد گردید و در این دیار آرمید . دکتر علی شریعتی، حاج ملا هادی سبزواری، ملاحسین واعظ کاشفی، دکتر قاسم غنی، ابوالفضل بیهقی از بزرگ‌ترین مشاهیر سبزوارند . دانشگاه علوم پزشکی سبزوار، حکیم سبزواری ، علوم و فن آوری های نوین ، پیام نور و آزاد اسلامی ، دانشگاههای مهم این شهر می‌باشند که به تربیت نیروهای کارآمد می‌پردازند. هم اکنون ۱۴ دانشگاه و موسسه آموزش عالی بزرگ در این شهر مشغول به کار می‌باشند.

دانشگاه حکیم سبزواری

دانشگاه علوم پشکی

سبزوار شهر دیرینه های پایدار :

 مصلی تاریخی سبزوار : این بنای آجری واقع در حاشیه جنوبی خیابان مصلی سبزوار واقع شده‌است و مصلی شهر در قرون گذشته بوده‌است که جهت برگزاری نمازهای جمعه و اعیاد مورد استفاده قرار می‌گرفته است . برخی از صاحب نظران بنای مصلی را به دوره سربداریه نسبت می‌دهند اما شیوه ساختمانی آن قابل مقایسه با معماری دوره صفویه است.

آتشکده خفته : در میان ارتفاعات شمالی روستای ریوند واقع در ۳۰ کیلومتری شمال سبزوار بنای بر جای مانده از یک مجموعه معماری متعلق به دوره ساسانی قرار دارد. براساس شواهد معماری و کاوش‌های باستان‌شناسی این بنا آتشکده‌ای از دوران ساسانیان است و به آذربرزین مهر مشهور می‌باشد .

آرامگاه اساطیری سهراب : مردم سبزوار معتقدند جنگ ایرانیان و تورانیان در حوالی سبزوار اتفاق افتاده‌است. همین طور معتقدند آرامگاه سهراب در این شهر و در محل فعلی شهرداری سبزوار قرار داشته‌است و کلاه خود و زره مکشوفه در سال‌های گذشته به موزه آستان قدس رضوی تحویل شده و شهرداری سبزوار در حال حاضر بنای یادبودی بر آن نهاده‌است. هر چند بسیاری داستان رستم و سهراب را اثری اساطیری می‌دانند. در تاریخ بیهقی(تاریخ مسعودی) مطالبی در این خصوص آمده‌است و در شرح مسافرت شاه طهماسب صفوی به خراسان و گذرش از شهر سبزوار به هنگام اجرای نمایش رستم و سهراب توسط کسانی که برای خیر مقدم به پیشواز شاه آمده‌اند از اینکه مردم سبزوار این گونه با شاهنامه و مضامین آن آشنایند متعجب می‌شود.

آرامگاه اسطوره ای سهراب در سبزوار

سبزوار بندر کویر خراسان :

این شهر به لحاظ موقعیت تجاری و بازرگانی دربین شهرهای استان خراسان رضوی از جایگاه ممتازی برخوردار است . سبزوار در تجارت خشکبار ، زیره ، زعفران ، دام و فرآورده های آن از شهرتی جهانی برخورددار است و به عنوان بازار منطقه غرب خراسان مرجع معاملات بسیاری از شهرهای مجاور خود و معروف به بندر کویر خراسان است .

سبزوار شاهراه مواصلاتی :

این شهر در گذشته در مسیر راه ابریشم قرار داشت و از تهران ۶۷۰ کیلومتر در غرب و از مشهد ۲۲۰ کیلومتر  در شرق فاصله دارد. بزرگراه تهران-مشهد از مرکز این شهرستان عبور می‌کند و موقعیت قرارگیری آن به گونه‌ای است که ارتباط جنوب خراسان رضوی و استانهای خراسان جنوبی و خراسان شمالی به تهران از طریق این شهر برقرار می‌گردد. قرار گرفتن بر چهارراه ارتباطی شمال و جنوب و شرق و غرب و ارتباط با پایتخت کشور موقعیت ممتازی به این شهر بخشیده است. این شهر به عنوان دروازه خراسان رضوی نیز شناخته می‌شود. هم اکنون سالانه بالغ بر بیست میلیون نفر مسافر به قصد زیارت حرم مطهر علی ابن موسی الرضا (ع) وارد سبزوار و از خدمات این شهر در مسیر بهره مند میگردند .

در سال ۱۳۸۲ فرودگاه سبزوار افتتاح شد و اکنون این فرودگاه دارای پروازهای بین‌المللی است و تنها فرودگاه موجود در خراسان رضوی است که پس از فرودگاه مشهد به جابجایی مسافر می‌پردازد. فرودگاه سبزوار در سیزدهم دی ماه ۱۳۸۹ به صورت ۲۴ ساعته عملیاتی شد.

100833820576

اتصال به شبکه حمل و نقل ریلی ( راه آهن ) از پروژه های در دست اقدام این شهر است و تاکنون به همت مسئولین ۳۵ درصد از عملیات اجرایی آن خاتمه یافته و تا سه سال آینده قابل بهره برداری خواهد بود .

جاذبه های سبزوار


آثار دیدنی فراوانی در این شهر وجود دارد که مهم ترین آنها به شرح زیر است:

 

–  مصلی تاریخی سبزوار

–  تپه دامغانی ها

–  کاروانسرای فرامرزخان

–  موزه مردم شناسی سبزوار

–  امام ‌زاده یحیی (خیابان اسرار و بیهق سبزوار )

–   امامزاده شعیب بن موسی ابن جعفر ( خیابان طبرسی ) .

–  مسجد جامع  ( سبزوار ) .

–  مسجد پامنار (سبزوار(،

–  آتشکده آذربرزین مهر ( ۴۰ کیلومتری شمال غرب سبزوار )

–  مناره خسروگرد (۱۰ کیلومتری غرب سبزوا)،

–  قبر اسطوره ای سهراب ( داخل محوطه شهرداری ) .

–  آرامگاه شاه طهماسب یا گنبد سبز (سبزوار(،

–  آرامگاه حاج ملاهادی سبزواری (سبزوار(،

–  آرامگاه ابورفاعه از یاران پیغمبر .

–  آرامگاه پیر استیر (۱۲ کیلومتری سبزوار(،

–  آرامگاه پیرمراد معروف به پیرحاجات (سبزوار(،

–  آرامگاه مولانا حسین کاشفی (سبزوار(،

–  مدرسه علمیه فصیحیه (سبزوار(،

–  مدرسه علمیه فخریه (سبزوار(،

–  مدرسه علمیه شریعتمدار (سبزوار(،

–  مسجد جامع چشم (دهستان چشام(،

–  امام ‌زاده هفت معصوم (سبزوار، )

–  امام زاده سید علی اکبر (بخش داورزن سبزوار(،

–  امام ‌زاده سلطان حسین (روستای آزادوار سبزوار(،

–  امام ‌زاده سید حسین (روستای آزاد منجیر، ۱۰۰ کیلومتری شرق سبزوار(،

  امام ‌زاده سید حسین و سید اسماعیل (روستای بهمن آباد سبزوار(،

–  اما‌م زاده بی بی‌ علیه خاتون (روستای باشتین در ۴۰ کیلومتری غرب سبزوار(،

–  زیارتگاه سلطان سید قریش ( روستای ساروق ) .

–  مقبره ابن ابی طیب (سبزوار(،

–  بقعه بیلدار باشی (روستای فسنفر سبزوار(،

–  بقعه سید ناصر بن محمد (روستای چشام سبزوار(،

–  آرامگاه بقراط ( سبزوار ) .

–  حمام قیصریه ( سبزوار ) .

–  حوض هشت پایه ( سبزوار – چهارراه رضوی ) .

–  بازارچه سرپوش  ( سبزوار ) .

–  خانه عظیمیان ( متعلق به دوره تیموری ) .

–  خانه اسکویی ها ( روستای ابارش  – ۳ کیلومتری سبزوار ) .

–  حسینیه قنادها ( سبزوار ) .

–  حسینیه بزازها ( سبزوار ) .

–  سرای معمارزاده ( سبزوار ) .

–  سرای حاج زمان ( سبزوار )

جاذبه های طبیعی سبزوار :

–   پناهگاه حیات وحش شیر احمد ( واقع در ۲۵ کیلومتری جنوب سبزوار ) .

–  باغ ملی ( قدیمی ترین بوستان سبزوار ) .

–  درخت سرو کهنسال  ( روستای بیزه ) .

–  درخت چنار کهنسال ( روستای    ) .

 –  منطقه ی ییلاقی  ششتمد . 

–  منطقه ییلاقی روستای  طبس . 

 –  منطقه ییلاقی روستای دلبر


msrt